سنقر نیوز
 
قالب وبلاگ

 

 

سنقر کلیایی

   شهر سنقر مرکز شهرستان سنقر کلیایی در 85 کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه و در طول جغرافیایی 47 درجه و 36 دقیقه شرقی و عرض 34 درجه و 47 دقیقه شمالی واقع شده است که ارتفاع آن از سطح دریا 1700 متر می باشد . این شهرستان از شمال به شهرستان قروه ، از جنوب به شهرستان صحنه ، از شرق به اسدآباد واز غرب به شهرستان کامیاران محدود می شود .                                                                                    

شهرستان سنقر در سرشماری سال 1375 بالغ بر 11214 نفر جمعیت داشت که 71164 نفر آن روستایی و 40848 نفر آن ساکن در نقاط شهری و بقیه غیر ساکن بوده اند .

واژه سنقر به معنی سنقار نام مرغی شکاری است . احتمال می رود این پرنده در این شهرستان وجود داشته و به همین جهت این ناحیه به سنقر معروف شده است . قدیمی ترین متنی که نام سنقر بدین صورت آمده در تواریخ سلاجقه است . در دوره سلاجقه امرای سنقر به نام « آق سنقر » معروف بوده اند .

در دوره صفویه اسدآباد جزء منطقه سنقر شمرده شده است . در زمان شاه عباس صفوی فرماندار سنقر عثمانیان را از مرز بیرون راند . در دوره افشاریه و زندیه سران ایل کلیایی که خود را از اعقاب صفی خان از خانهای دوره صفوی می دانند به حکومت سنقر منصوب بوده اند . نام قسمت کردنشین این ناحیه از اسم ایل کلیایی ماخوذ ‌و به کلیایی معروف شد . چون دو قسمت سنقر و کلیایی شهرستان را تشکیل دادند این شهرستان سنقر و کلیایی نامیده شد .

در حال حاضر شهرستان سنقر و کلیایی از نواحی جالب توجه و زیبای استان کرمانشاه است که در جلگه هموار و زیبایی واقع شده و اطراف آن را رودخانه، سبزه زار، باغات و بیشه زار فرا گرفته است و قله‌های کوه‌های آن تا اواخر تابستان از برف زمستانی می‌درخشد.

مراکز دیدنی : بقعه مالک ، امامزاده احمد .

[ دوشنبه 27 آذر‌ماه سال 1385 ] [ 10:15 ب.ظ ] [ ۱۱۰ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 55384

بک لینک